Każdemu z nas zależy na tym, aby nasze cztery kąty przyozdabiały wyłącznie zadbane, piękne dywany. Niestety, w wielu przypadkach zdarza się, że zwinięty w rulon dywan zaczyna zaginać się na brzegach po jego rozłożeniu. Unoszące się kanty to przede wszystkim problem osób, które dopiero zakupiły dywan oraz domowników, u których akcesorium to przeleżało dłuższy czas na strychu lub w piwnicy, zanim ktoś zdecydował się skorzystać z niego ponownie. Nie oznacza to jednak, że musimy zacząć się przyzwyczajać do wady takiego chodnika – istnieją bowiem sposoby na to, aby przywrócić mu dawny wygląd. Oto, co warto jest wiedzieć na ten temat.

Czas leczy odkształcenia

Najprostszym sposobem, który możemy wziąć pod uwagę zmagając się z odkształceniami, jest po prostu zaczekanie, aż problem naprawi się sam. Jeśli odkształcenia nie są stosunkowo mocne, już po kilku dniach będziemy mogli cieszyć się pięknymi dywanami. W przeciwnym wypadku, konieczne będzie użycie bardziej inwazyjnych metod. Alternatywą dla rozłożenia dywanu i czekania jest również ponowne zwinięcie go, tym razem w przeciwnym kierunku. Po około dwóch dniach, materiał powinien odzyskać swój dawny kształt.

Pomoc czynników zewnętrznych

Nasze piękne dywany mogą odzyskać swoją dawną świetność także dzięki bardziej inwazyjnym metodom. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tu obciążenie zaginających się powierzchni ciężkimi przedmiotami lub meblami, aby wymusić na nich leżenie płasko. Pamiętajmy jedynie, że dywan będzie potrzebować kilku dni, aby odkształcenia zniknęły na dobre. Jeszcze innym sposobem jest posłużenie się wysoką temperaturą. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wyciągać dywan na pełne słońce w upalny dzień – zbyt duży upał może mu bowiem zaszkodzić. Wystarczy, że położymy odkształcające się powierzchnie na podłodze w miejscu, na które pada światło słoneczne. Zalecana temperatura to 23-25 stopni Celsjusza. Najbezpieczniej jest wystawiać dywan na działanie promieni słonecznych rankiem lub późnym popołudniem, aby uniknąć najgorętszych temperatur. Wystarczy zaledwie godzina, góra dwie, aby odkształcenia zniknęły z powierzchni dywanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu